Kadry i płace w praktyce - hr365.pl

Praktyczny kurs prowadzenia kadr i płac online.

Wpis

piątek, 03 września 2010

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku?

Aby prawidłowo wyliczyć kwotę zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia chorobowego, niezbędne jest wyliczenie najpierw podstawy wymiaru zasiłku.

Zasady wyliczania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wyjaśnia ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, a konkretnie rozdział 8 tej ustawy.

Załóżmy następujący przypadek: Pan Jan Kowalski rozpoczął pracę 2 stycznia 2010 r. w sierpniu 2010 roku przebywał na zwolnieniu lekarskim. W związku z tym musimy obliczyć dla niego podstawę zasiłku chorobowego, również w celu ustalenia wysokości wynagrodzenia chorobowego. Pan Jan Kowalski otrzymywał następujące wynagrodzenie:

Styczeń 2010 - 3000 zł brutto - przepracował cały miesiąc

Luty 2010 - 3000 zł brutto - przepracował cały miesiąc

Marzec 2010 - 3000 zł brutto - przepracował cały miesiąc

Kwiecień 2010 - 3000 zł brutto + premia uznaniowa 1000 zł - przepracował cały miesiąc

Maj 2010 - 600 zł brutto - przepracował 6 dni

Czerwiec 2010 - 3000 zł brutto - przepracował cały miesiąc

Lipiec 2010 - 3000 zł brutto + premia uznaniowa 1000 zł

Teraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie, ile wynosi podstawa wymiaru zasiłku.

Art. 36. 1 stanowi, że podstawa wymiaru zasiłku chorobowego to przeciętne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. U tutaj pojawia się pierwszy problem, który należy rozstrzygnąć. Nasz pracownik nie przepracował jeszcze 12 miesięcy. Ustawa zasiłkowa nie pozostawia nas w tym przypadku bezradnymi. Ustęp 2 art. 36 mówi nam, że jeśli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy, to do wyliczenia podstawy wymiaru należy przyjąć wynagrodzenie za pełne miesiące.

A zatem powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie poprzedzające miesiące przepracowane "w całości". Zwróćmy uwagę na miesiąc styczeń, w którym pracownik rozpoczął pracę dopiero drugiego dnia, a więc nie przepracował całego miesiąca kalendarzowego. Literalne podejście do art. 36 ust. 2 powinno skłonić nas, aby nie uwzględniać tego miesiąca przy wyliczaniu podstawy zasiłku. Praktyka jest jednak inna. W sytuacji, gdy pracownik rozpoczął pracę dnia następnego po dniu świątecznym, wtedy miesiąc taki powinno się uwzględnić przy wyliczaniu podstawy. W praktyce przypadek ten będzie dotyczył dwóch dat: 1 stycznia oraz 1 listopada.

Pozostaje jeszcze jedna wątpliwość, chodzi mianowicie o miesiąc maj, w którym pracownik przepracował mniej niż połowę miesiąca. Art. 38.2.1 mówi nam, że "wyłącza się wynagrodzenie za miesiące,  w których (pracownik) przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy." Dlatego też nie będziemy brać pod uwagę miesiąca maja.

Podsumowując, do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku weźmiemy wynagrodzenie pracownika za okres od stycznia do lipca, z pominięciem miesiąca maja.

Czas rozpocząć wyliczenia. Zrobimy to oddzielnie dla wynagrodzenia w stałej misięcznej wyskości, a osobno dla zmiennych składników wynagrodzenia, w tym przypadku premii.

Składnik wypłacany miesięcznie:

3000,00 zł * 13,71% (suma składek na ubezpieczenie społeczne) = 411,30 zł

3000,00 - 411,30 = 2588,70 zł

2588,70 * 6 miesięcy = 15532,20 / 6 miesięcy = 2588,70 zł

Składniki wypłacane za okresy dłuższe niż jeden miesiąc:

1000,00 (premia wypłacona w kwietniu ) + 1000,00 (premia wypłacona w lipcu) = 2000,00

2000,00 - 13,71% = 1725,80 / 7 miesięcy = 246,54 zł

Łącznie podstawa wymiaru zasiłku:

2588,70 + 246,54 = 2835,24

-------------------------------------------------------------------------------

Jeśli powyższy wpis okazał się pomocny, zostaw  miły komentarz.

Polecam również skuteczny kurs języka niemieckiego i rosyjskiego przez Skype:

http://www.lingua365.com/pl/

 



Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
sunrise2000
Czas publikacji:
piątek, 03 września 2010 09:46

Komentarze

Dodaj komentarz

  • Gość napisał(a) z public102991.xdsl.centertel.pl komentarz datowany na 2013/02/12 09:24:52:

    Witam,
    Artykuł bardzo pomocny i czytelny, ale mam jeszcze jedno pytanie, czy tę zasadę można tez stosować w przypadku opłacania dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego przy umowie zlecenie? ja płaciłem tam 2.45% od wynagrodzenia, jak obliczyć wymiar zasiłku w tym przypadku?
    Paweł

  • sunrise2000 napisał(a) komentarz datowany na 2013/02/12 09:52:05:

    Zacznijmy od tego, że pomylił Pan ubezpieczenie zdrowotne z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Zapewne chodziło Panu o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

    Jeśli chodzi o sposób ustalania podstawy wymiaru zasiłku dla osób niebędących pracownikami, to zasady są takie same jak w przypadku pracowników, z zastrzeżeniami, które znajdują się w art. 49-50 tzw. ustawy zasiłkowej.

    Musi Pan zatem zapoznać się z tymi przepisami i jeśli zachodzą u Pana okoliczności, o których mowa w tych przepisach, zastosować je.

  • Gość birdi78 napisał(a) z un-118-174.static.sitel.net.pl komentarz datowany na 2013/11/19 19:40:52:

    Długo szukałam tak czytelnego rozpisania sposobu obliczenia zasiłku chorobowego.

    Mnie osobiście interesuje jeszcze kwestia jak to wygląda, gdy w 12 miesiącach poprzedzających wyliczenie tego wymiaru przez 5 miesięcy przebywało się na zasiłku macierzyńskim? Czy wtedy dochód z przepracowanych miesięcy dzieli się przez 12 czy 7?
    Będę wdzięczna za odpowiedź :-)

  • Gość mr.kapek napisał(a) z user-31-174-198-151.play-internet.pl komentarz datowany na 2013/11/27 21:29:31:

    wydaje mi się, że autor popełnił błąd wyliczając podstawę wymiaru z premii (te 2000 zl) z 7 miesięcy, maj zostal przecież wyłączony, tak więc 18000 (6x3000) plus 2000(1000 plus 1000) przez 6 miesięcy minus 13,71 %, pozdrawiam

  • sunrise2000 napisał(a) komentarz datowany na 2013/11/28 08:10:48:

    "wydaje mi się, że autor popełnił błąd wyliczając podstawę wymiaru z premii (te 2000 zl) z 7 miesięcy, maj zostal przecież wyłączony, tak więc 18000 (6x3000) plus 2000(1000 plus 1000) przez 6 miesięcy minus 13,71 %, pozdrawiam"

    Myli się Pan. Miesięcy, które nie zostały przepracowane przynajmniej w połowie, nie uwzględnia się w podstawie.

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny